Lead Lithium Rechargeable 12v 120ah Lithium Ion Battery With Overcharge Protection
Product Details
Place of Origin: CHINA
Brand Name: Link-W
Model Number: Li-ion Battery-9
Payment & Shipping Terms
Minimum Order Quantity: 100PCS
Price: USD0.08-0.1/WH
Packaging Details: Packing and palletizing
Delivery Time: 10-25 work days
Payment Terms: T/T,30%perpayment and 73% final payment
Supply Ability: 150-300PCS per work day
Highlight:
12v 120ah lithium ion battery
lead lithium rechargeable battery
lithium battery with overcharge protection
Electrode Material:
Lead And Lithiu
Self-Discharge Rate:
Less Than 3% Per Month
Size:
50mm X 30mm X 10mm
Battery Type:
Rechargeable
Cycle Life:
500 Cycles
AH:
12V60AH,12V80AH,12V100AH,12V120AH,12V150AH,12V200AH,12V250AH
Electrode Material:
Lead And Lithiu
Self-Discharge Rate:
Less Than 3% Per Month
Size:
50mm X 30mm X 10mm
Battery Type:
Rechargeable
Cycle Life:
500 Cycles
AH:
Product Specifications
Attribute Value
Electrode Material Lead And Lithium
Self-Discharge Rate Less Than 3% Per Month
Size 50mm × 30mm × 10mm
Battery Type Rechargeable
Cycle Life 500 Cycles
Available AH Ratings 12V60AH, 12V80AH, 12V100AH, 12V120AH, 12V150AH, 12V200AH, 12V250AH
Product Description
  • High-quality Lead/Lithium electrode materials
  • Operating temperature range: -20°C to 60°C
  • Safety features include overcharge, overdischarge, and short circuit protection
  • Environmentally friendly with no toxic heavy metals
  • High energy density with long cycle life
Applications
  • Portable electronics (smartphones, tablets, laptops)
  • Electric vehicles
  • Backup power systems
  • Solar energy storage
  • Energy storage systems
Lead Lithium Rechargeable  12v 120ah Lithium Ion Battery With Overcharge Protection 0
Support Services
  • Product selection consultation
  • Installation, operation, and maintenance training
  • Failure diagnosis and repair services
  • Upgrade recommendations
  • Custom design and manufacturing
  • Warranty support
  • Environmental and safety compliance assistance
Frequently Asked Questions
Brand:
Link-W
Model:
Li-ion Battery-9
Origin:
China
Minimum Order Quantity:
100PCS
Price:
Packaging:
Packed/palletized
Delivery Time:
10-25 work days
Payment Terms:
T/T, 30% advance payment and 70% final payment